środa, 7 września 2016

Dzika droga

 

Cheryl Strayed, Dzika droga, Znak, Kraków 2013


Czas wakacji okazał się dla mnie owocny, jeśli chodzi o lektury. W moje ręce wpadło kilka ciekawych książek - w tym ta - Dzika droga Cheryl Strayed. Niewątpliwie ta lektura dość pokaźnych rozmiarów wywarła na mnie spore wrażenie.

Główna bohaterka to dziewczyna dwudziestokilkuletnia, której życie nie oszczędzało  (bagażem doświadczeń). Już czytając pierwsze strony, chciałam bliżej poznać Cheryl. Wydawała mi się bardzo sympatyczna i jednocześnie intrygująca. Pragnęłam podążać razem z nią szlakiem PCT (Pacyfic Crest Trail). Cheryl nie raz miała w życiu pod górkę. Najpierw pijany i agresywny ojciec, od którego uciekły  wraz z matką i dwójką rodzeństwa, potem częsty brak pieniędzy, wreszcie choroba i śmierć ukochanej matki, która przelała szalę goryczy. Teraz sama zafundowała sobie górkę, nie górkę, a góry, a właściwie to samotną wędrówkę dzikim szlakiem PCT w mrozie i palącym słońcu. Wszystko po to, aby tam w ciszy odnaleźć siebie. Jeszcze nie pozbierała się po śmierci matki i rozpadzie swojego małżeństwa  Może wreszcie tam na szlaku się to uda?

Dlaczego samotna wyprawa w góry? Zadecydował przypadek, impuls - nieoczekiwanie, gdy stała w klejce w sklepie ze sprzętem turystycznym,  wpadł jej w oko przewodnik The Pacific Crest Trail, tom I California. Przeczytała informacje na odwrocie okładki - szlak ciągnął się na granicy z Meksykiem w Kalifornii i kończył tuż za granicą z Kanadą. Wiódł przez dziewięć pasm górskich i liczył (w linii prostej) 1600  kilometrów. 

Kilka miesięcy później, gdy definitywnie zakończyła swoje małżeństwo z Paulem, stąpała już po szlaku w za małych butach marki REI i plecakiem przybijającym ją swoim ciężarem do ziemi, będąc tylko ze swoimi myślami.

Jeśli ciekawi Was ta droga, nie tylko w znaczeniu pokonywania kolejnych etapów szlaku, ale w sensie egzystencjalnym, koniecznie sięgnijcie po Dziką drogę Cheryl Strayed.

Być może interesujący może być dla Was fakt, iż książka to zapis faktycznej wyprawy autorki Cheryl Strayed. Pozycja zdobyła ogromną popularność, a  na jej podstawie powstał scenariusz do filmu Wild z Reese Witherspoon w roli głównej. Film zdążyłam już obejrzeć. Dobry. Polecam jednak książkę - dla tych, którzy lubią się trochę potrudzić... Warto.

Podobne:


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...