czwartek, 7 maja 2015

Jeden dzień z Em i Dex

 
Jeden dzień z Em i Dex

Jeden dzień, David Nicholls, Świat Książki, Warszawa 2011 


Jeden dzień (One day), 2011 

Właśnie przeczytałam książkę. Poruszająca, ciepła, napisana tak, że za nic wypuścisz jej z ręki. Kto jeszcze jej nie zgłębił, niech sięgnie po opowieść Jeden dzień Davida Nichollsa. Zdecydowanie zachęcam, by dotknąć drukowanych kartek, choć wersja filmowa (o dziwo!) z Anne Hathaway i Jimem Sturgessem z pewnością również przypadnie Wam do gustu. Oczywiście pod warunkiem, że nie zemdli Was już samo napomknięcie o tym, że tu mówi się o miłości. 

Główni bohaterowie to para przyjaciół - Emma i Dexter, których wspólna historia rozpoczyna się gdzieś na studiach, a  konkretnie w dniu rozdania dyplomów uniwersytetu. Wcale nie są parą, choć wyraźnie mają się ku sobie. Są przeciwieństwami. On - pewny siebie, trochę bezczelny, ale przy tym niesłychanie sympatyczny. Ona - nieco zakompleksiona intelektualistka, wielbicielka literatury, ładna i miła  dziewczyna. Z Dexterem uda się każda impreza, rozśmieszy cię, wcale nie siląc się na wydumane dowcipy. Emma zaś jest idealną kumpelą, z nią można nawet konie kraść. 
Ich losy nieustannie i ciągle przecinają się w okolicach daty 15 lipca. Mimochodem dowiadujemy się, co nowego wydarzyło się w ich życiu. Praca, kariera, związki...  ot życie! I wcale nie jest w nim zbyt różowo. Gdzieś to już słyszeliśmy, a może poniekąd sami doświadczyliśmy. 
Em i Dex , Dex i Em - oni są, jak Harry i Sally albo Rachel i RossDwadzieścia lat przyjaźni. Czy to w ogóle możliwe miedzy kobietą a mężczyzną?

To opowieść o błądzeniu, poszukiwaniu, o tym, jacy jesteśmy, jesteście...
Przeczytajcie albo  obejrzyjcie, co wolicie.  Scenariusz filmu napisał sam David Nicholls, to z pewnością pozytywnie wpłynęło na adaptację. Polecam i jednocześnie ostrzegam - niezbędna może okazać się solidna porcja chusteczek.

Podobne:PS. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie. Dziękuję za odwiedziny i komentarze :)

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...