środa, 15 kwietnia 2015

Bogowie

Bogowie 2014


źródło zdjęcia: culture.pl


Jeśli jeszcze nie widziałaś(eś) tego filmu, koniecznie znajdź wolny wieczór i poznaj świetnie opowiedzianą historię życia prof. Religi.  Zapewne słyszałaś(eś), że dzieło Łukasza Palkowskiego zostało już obsypane nagrodami. Nie oglądaj go jednak tylko z tego powodu. To naprawdę świetne kino. Każdy nawet najmniejszy element przemyślany w każdym calu. To nie tylko historia pionierskich poczynań kardiochirurga Zbigniewa Religi, ale też kawałek  czasów, których już nie ma. Czasów jedynej słusznej partii, dużych fiatów, trabantów, boazerii, dymu papierosowego, kraciastych spódnic, szerokich krawatów... W filmie czuć ten klimat.


I jeszcze niesamowity Tomasz Kot  w roli głównego bohatera. Na pewno zapamiętacie wiele kadrów. Choćby ten, gdy Religa w zamyśleniu wypala dziury w firance (miałam taką samą w moim rodzinnym domu). Niesamowite. O tej scenie wspominała też Magda Mołek w rozmowie z aktorem w programie W roli głównej. Tomasz wspominał, jak powstała ta scena. Gdy grał, myślał wówczas o swoich dzieciach, których dawno nie widział z powodu pracy przy filmie. 
Może zapadnie Wam w pamięci również ta pokazana na zdjęciu powyżej. Bohater wychodzi z sali operacyjnej. Jak spojrzeć w oczy matce, której dziecko odeszło? Wypada to zrobić, nawet później.
I ostatnia scena - Religa tuż po operacji. Religa - Kot i ten prawdziwy. Dwa przepływające przez siebie kadry.

Do filmu udało się zaangażować wielu znakomitych aktorów. Piotr Głowacki (ponoć dziesięć razy próbował dostać się do szkoły teatralnej) jako Marian Zembala, Szymon Piotr Warszawski jako Andrzej Bochenek, Jan Englert jako profesor Wacław Sitkowski, Kinga Preis - matka dziewczynki chorej na serce, Zbigniew Zamachowski jako Stanisław Pasyk.  Nie sposób wszystkich wymienić.

I tak wychodzi w filmie  bohater z krwi i kości, choć  nie idealny. Czasem nawet nadużywający alkoholu, gdy wszystko już zawodziło. Nieprzychylni ludzie, system, który trzeba było jakoś urobić, aby uratować choćby jedno ludzkie istnienie. Bohater ma jeszcze jedną cechę, pozwalającą mu to wszystko zrealizować - charyzmę. Bez niej nic by się nie udało. On chce po prostu robić swoje, to, do czego został stworzony, co jest całym jego życiem.

W którym miejscu zakończyć historię Religi?  Twórcy na szczęście odpuścili sobie Religę - polityka. Chwała im za to! Religa to przede wszystkim kardiochirurg, który wymienia wysłużony mięsień - serce. 

Oglądaliście?

PS. Dziękuję za odwiedziny i komentarze

Podobne:

Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...