środa, 22 kwietnia 2015

# 3 Co przeczytać? Dziedzictwo Pam Jenoff

# 3 Co przeczytać? Dziedzictwo Pam Jenoff

Pam Jenoff, Dziedzictwo, 2011, Książki G+J

Nie dalej jak wczoraj media podały informacje o rozpoczęciu się procesu byłego esesmana 93- letniego strażnika z niemieckiego obozu w Auschwitz -  Oscara Groeninga. To pewnie jeden z ostatnich nazistów, który do tej pory uniknął kary.
Mężczyzna, którego losy poznamy w książce Pam Jenoff jest w zbliżonym wieku. W dodatku, podobnie jak Oscar Groening, on także stanie przed sądem z aktem oskarżenia o udział w zbrodniach wojennych.  Dziedzictwo  w żadnym wypadku nie jest jednak książką opartą o prawdziwe wydarzenia, ale jej fabuła z pewnością ma wiele znamion prawdopodobieństwa. W dodatku wciąga od samego początku.

Oskarżonym o zbrodnie wojenne zostaje mieszkający w Szwajcarii Polak - bogaty finansista,  Roger Dykmans. W czasach II wojny miał wydać swojego brata Hansa i tym samym doprowadzić do śmierci setki Żydów, których ten próbował ocalić. Sprawa od początku jest trudna. Dykmans ma ponad dziewięćdziesiąt lat, a większość świadków tych wydarzeń po prostu już nie żyje. W dodatku sam nie chce się bronić. Niewiele mówi, ujawnia jedynie to, że dowód jego niewinności został ukryty w zabytkowym zegarze.
Opowieść główna  prowadzona jest z różnych punktów widzenia i sięga aż do czasów XVIII wieku, kiedy powstał wspomniany zegar. Jego historia splata się z losami rodziny Dykmansa. Jest równie romantyczna jak dramatyczna. Zanim jednak poznamy ją do końca, autorka powoli będzie serwować nam kolejne elementy układanki prowadzące do rozwiązania całej sprawy. 
Adwokat Brian Warrington ma nie lada zadanie do wykonania. Musi odnaleźć dowód niewinności Rogera Dykmansa. Zależy mu na tym, ponieważ to jeden z jego lepszych klientów. Postanawia poszukać wsparcia u brata i byłej narzeczonej. Choć do tej pory brata raczej unikał, a z narzeczoną dawno już nie utrzymywał kontaktów, wie, że w tej sprawie bez ich doświadczenia sam sobie nie poradzi. Charlotte Gold i Jack Warrington, tak to oni - para niezależnych, doskonałych prawników. Kiedyś ona była bez pamięci zakochana w Brianie, a on jedynie z pewnej odległości przyglądał się jej relacji z Brianem. Gdy ponownie się spotykają, między nimi zrodzi się uczucie.  Kiedyś Jack ustąpił bratu, dziś ma drugą szansę, aby nawiązać bliższą relację z Charlotte. 
Ta książka to opowieść o różnych obliczach miłości, nienawiści, sumieniu, o tym, jak przeszłość łączy się z teraźniejszością. Wbrew pozorom wcale tak bardzo się nie różnimy od ludzi żyjących przed nami. Przeczytajcie, jeśli lubicie takie opowieści. 
  
PS. Dziękuję, że tutaj zajrzałeś(aś) :)

Podobne:
Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...