czwartek, 27 listopada 2014

Krocząc wśród cieni - rasowy kryminał?


Krocząc wśród cieni - rasowy kryminał?

źródło zdjęcia: webmasteruj

 

 

Krocząc wśród cieni/A Walk Among the Tombstones 2014

reżyser: Scott Frank
Dzisiaj czas na kino męskie. Krocząc wśród cieni to rasowy kryminał, którego akcja rozgrywa się w końcu lat 90-tych. Główny bohater to były policjant (Liam Neeson) wciąż nie radzący sobie z demonami przeszłości. Otóż pewnego razu podczas niespodziewanej akcji w pogoni za przestępcami  popełnił błąd. Zabił ich, ale przy okazji kula rykoszetem uśmierciła ośmioletnią niewinną dziewczynkę.

Nim poznamy bliżej głównego bohatera, najpierw zapowiedź zagadki, której rozwiązania dość opornie podejmie się nasz nielicencjonowany detektyw i były policjant Matt Scudder. Przekonują go dopiero szczegóły ujawnione przez męża ofiary. Porwanie, telefony z żądaniem okupu i wytycznymi porywaczy, wreszcie pokawałkowane ciało Carrie zapakowane w folię, jak paczki z narkotykami.
Matt nie zatracił swojego instynktu, który z każdym krokiem prowadzi go do odkrycia prawdy i znalezienia zabójców. Jedno jest pewne - mordercy to psychopaci doskonale wykorzystujący sztukę kamuflażu. Nie łatwo do nich dotrzeć, a jeszcze trudniej ich powstrzymać. Starannie zacierają wszelkie ślady swojej niechlubnej działalności. Kolejne zabójstwa traktują jako misję ocalania świata przed dealerami narkotyków. Do takiej prawdy dochodzi detektyw, gdy kolejną ofiarą porwania staje się córka mężczyzny tkwiącego w tym biznesie.
Czy tego chcemy, czy nie podążamy za Mattem. Chcemy tak, jak on dowiedzieć się prawdy. To z pewnością zasługa ciekawie poprowadzonej fabuły. Jesteśmy w stanie przełknąć nawet jej schematyczność (zło zostanie pokonane, a dobro zwycięży - no może nie do końca). Strawimy również standardowe chwyty - cmentarz, krew, noc, deszcz, chirurgiczne narzędzia. Dawkowanie informacji i stopniowanie napięcia nie pozwali ot tak porzucić oglądania filmu.
Interesująco wypada jeszcze jeden wątek. Reżyser sięgnął po sprawdzony już duet dojrzałego mężczyzny i dorastającego chłopca (od razu mamy skojarzenia Z Leonem zawodowcem  i Matyldą). Chłopak - TJ to dziecko ulicy, a przypadkowe spotkanie w kafejce z Mattem zaowocuje bliższą znajomością. TJ ulegnie urokowi bystrego i ludzkiego detektywa. W jego oczach wkrótce urośnie on do rangi super bohatera rodem z dobrego komiksu.
Dodatkowy plus dla filmu za muzykę, która doskonale podkreśla klimat thrillera. Jej autorem jest Carlos Rafael Rivera.
Polecam. Krocząc wśród cieni to dobre kino na długi jesienno-zimowy wieczór. Zachęcające aktorstwo Liama Neesona i ciekawie opowiedziany główny wątek to może się podobać.

PS. Dziękuję za odwiedziny i wszelkie komentarze.
 
Film Ona - Her - smutna refleksja o człowieku

Jeśli moja recenzja okazała się przydatna, proszę udostępnij dalej.
Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...