sobota, 16 sierpnia 2014

Film - 3 days to kill

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.filmweb.pl/film/72+godziny-2014-656289/photos/474782

3 days to kill - 72 godziny (2014)

Obejrzałam, ale nie było efektu wow.  Scenariusz do filmu stworzył m.in. Luc Besson. Na pewno kojarzycie Leona zawodowca - tak to jego dzieło! 3 days to kill to historia agenta, który dowiaduje się, że zostało mu niewiele czasu, bowiem wykryto u niego glejaka (rodzaj złośliwego guza mózgu). Ma niewiele czasu, by uporządkować swoje dotychczasowe życie. Dotąd wypełniała je praca. Właściwie to niewiele wiemy, co robił do tej pory. Na pewno niezbyt zajmowały go sprawy byłej żony (Connie Nielsen) i córki (Hailee Steinfeld).
Film rozpoczyna scena akcji, w której albinos dekonspiruje agentkę współpracującą z Eatanem (tak ma na imię główny bohater).  Nawiasem mówiąc w rolę albinosa wcielił się Tómas Lemarquis, aktor islandzkiego pochodzenia, co zaskakujące, wystąpił niedawno w teledysku Artura Rojka SyrenyAgentka ginie w dość makabrycznych okolicznościach - albinos wystawia jej głowę wprost pod nadjeżdżającą windę. Zresztą motyw windy pojawi się jeszcze w filmie. 
I tu do dzieła wkracza Eatan (Kevin Kostner). W oczekiwaniu na albinosa wykonuje jeszcze telefon do córki, gdy nieoczekiwanie ten pojawia się. Niestety nie udaje mu się do końca załatwić sprawy, ponieważ dopada go niespodziewany ból głowy. Jak się potem okazuje, to jeden z objawów choroby. 
I gdy wydaje się, że agent ma przejść na emeryturę, nagle pojawia się piękna agentka Vivi Delay z propozycją pracy. Eatan miałby dokończyć sprawę z albinosem i znaleźć dojście do Wilka w zamian  za sowite wynagrodzenie i eksperymentalne lekarstwo na raka. Nie ma nic do stracenia, więc przyjmuje zlecenie. Trochę dziwi fakt, że od razu pozwala sobie wstrzyknąć to niby cudowne lekarstwo.
Tak pokrótce wygląda wątek sensacyjny filmu 3 days to kill, który jest przeplatany scenkami komediowymi. Nie do końca jednak się tu wszystko klei - na przykład do  mieszkania Eatana, podczas jego nieobecności, sprowadzają się nielegalni imigranci. Eatan próbuje się ich pozbyć. Ostatecznie nie wyrzuca lokatorów tylko dlatego, że córka mężczyzny jest w zaawansowanej ciąży. Wkrótce nowo narodzone dziecko (dziewczynka) w ramach wdzięczności otrzymuje imię głównego bohatera. Nie będę rozwijać tego motywu - miało wyjść humorystycznie, jak było - oceńcie sami. 
Inny wątek dotyczy z kolei relacji bohatera z nastoletnią córką Zoey i byłą żoną. Eatan ma tu wiele zaległości. Musi nauczyć córkę tańczyć, jeździć na rowerze (mało przekonujące) i opiekować się nią w czasie nieobecności żony - do tego wykonać zleconą robotę.  Jak sobie poradzi z tymi wszystkimi zadaniami? Chyba nie muszę pisać. Cenne wskazówki dotyczące metod wychowawczych otrzymuje od rzezimieszków, którzy znaleźli się w jego rękach. 
Czy obejrzeć? Zdecydujcie sami. Mam wrażenie, że to film z serii tych, o których szybko się zapomina.
O wiele ciekawszym obrazem będzie wcześniejszy film Luca Bessona Uprowadzona (2008) z Liamem Neesonem.  Tu główny bohater również jest byłym agentem, który próbuje odnaleźć córkę.

PS. Dziękuję, że zaglądacie i komentujecie.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...