piątek, 4 lipca 2014

W stylu Sponsoringu - Młoda i piękna - Jeune jolie 2013

 Zdjęcie pochodzi ze strony:http://www.filmweb.pl/film/M%C5%82oda+i+pi%C4%99kna-2013-659861/photos/411688

Młoda i piękna - Jeune jolie 2013

Jeśli ktoś z Was widział obraz Małgorzaty Szumowskiej Sponsoring i sięgnie po film Jeune jolie, będzie obcował z podobną tematyką - prostytuowania się młodych dziewcząt.

Film zaczyna się niewinnie. Słońce, plaża, gorący piasek, lazurowa woda, szum oceanu. I obraz francuskiej rodziny zasiadającej do wspólnego posiłku na świeżym powietrzu w czasie letniego wypoczynku. Jest i ona- tytułowa piękna i młoda - nastolatka o niewinnej urodzie.
Isabelle przeżywa swoje pierwsze doświadczenia miłosne, które niekoniecznie są zgodne z jej wyobrażeniami. Jej niemiecki wakacyjny chłopak  jest przystojny, miły, ale czy w jakiś sposób zgadza się z tym obrazem zasiadającym w jej głowie? Ich znajomość kończy się wraz z momentem wyjazdu z letniego kurortu. Dziewczyna jednak nie rozpacza z powodu rozstania z pierwszym kochankiem.
Jesień. Pierwsza scena - kamera podąża tuż za idącą Isabelle. Jeszcze nie wiemy dokąd zmierza. Jest ubrana w elegancki, ciemny kostium i szpilki. Środek dnia. Wchodzi do budynku - to hotel. Wjeżdża windą na górę i staje przed pokojem numer 6095. Tam czeka już na nią starszy mężczyzna.
Dziewczyna wiedzie zwykłe życie nastolatki. Tak się wszystkim wydaje. Jest raczej wycofana, prawie niezauważalna, nikomu się nie zwierza, nie sprawia też problemów domownikom. Jej relacje z najbliższymi, w tym z matką, są poprawne, na tyle, że nikt nie interesuje się tym, co siedzi w głowie Isabelle. Nikt nawet nie podejrzewa, że dziewczyna znalazła sobie zajęcie. W dodatku umawia się na spotkania z mężczyznami w godzinach, które nie wzbudzają podejrzeń domowników. Zawsze grzecznie wraca do domu na noc . Jedyne, co budzi refleksje rodziny, to jej częste kąpiele.   
Czym się zajmuje Isabelle? Chyba nie trzeba tego nikomu tłumaczyć - prowadzi drugie życie jako Lea i puszcza się za pieniądze. W dodatku zarobione w ten sposób środki odkłada do szafy, nie wiadomo na co. Nie ma konkretnego celu, dla którego je gromadzi. Czy chce być niezależna? Na nic jej przecież nie brakuje. Może zwyczajnie chce zwrócić na siebie uwagę? Wszystko niby ładnie - rodzina, dom, porządek. Jedyny zgrzyt, na jaki natrafimy, to taki, że matka dziewczyny nie mieszka z jej biologicznym ojcem, bo ułożyła sobie życie no nowo z innym mężczyzną. Mimo to relacje Isabelle z ojczymem są raczej dobre. Co dzieje się z prawdziwym ojcem Isabelle? Tego nie wiemy, widzimy jedynie, że nie bierze udziału w jej życiu.
Na uwagę zasługuje kreacja, którą stworzyła Marine Vacth. Jej Isabelle-Lea magnetyzuje. Skupia na sobie całą uwagę widza. Jest delikatna, subtelna i niesłychanie kobieca - pewna swojej urody i atutów. W dodatku ten wizerunek niezwykle kontrastuje, z tym, czym się zajmuje jako Lea.
Film F. Ozona to kolejny głos w dyskusji nad sponsoringiem. Jak skończy się historia młodej nastolatki? Jakie są powody, dla których dziewczyna zajmuje się nierządem? Pozwolę sobie na pozostawieniu Was z tym niedopowiedzeniem. Jeśli zainteresował Was temat, odsyłam do filmu.
Dziękuję za odwiedziny!

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...