poniedziałek, 17 lutego 2014

Koneser - tylko dla wytrawnych...

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://www.filmweb.pl/film/Koneser-2013-624525/photos#picture-1

Koneser (La Migliore offerta) 2013


Mężczyzna w więcej niż dojrzałym wieku celebrujący posiłek w restauracji w skórzanych rękawiczkach. Trochę dziwak, mający obsesję na punkcie higieny. Pedant i perfekcjonista w każdym calu. Samotnik. To główny bohater Konesera - Virgil Oldman. Mieszka w idealnie sterylnym wnętrzu, urządzonym ze smakiem i gustem. Jego całym życiem są dzieła sztuki, które sprzedaje na aukcjach i sam kupuje, powiększając co rusz swoją i tak już pokaźną kolekcję. Gromadzone od lat arcydzieła otacza pełnym nabożeństwem - zbudował dla nich specjalne pomieszczenie, którego ściany są nimi obwieszone. W wolnych chwilach napawa się ich widokiem. Niestety, z nikim nie może podzielić się swoją pasją. Świadomość, że są one warte fortunę powoduje, że jest dość nieufny i raczej stroni od ludzi. Nie ma rodziny, przyjaciół. Krąg jego znajomych stanowią jedynie osoby, z którymi może prowadzić interesy. 
Pewnego dnia odbiera telefon od tajemniczej kobiety z dość ciekawym zleceniem. Zanim dojdzie do spotkania interesantów twarzą w twarz będziemy świadkami gry ze strony kobiety, w którą zamieszany jest jej przyjaciel (Jim Sturges). Początkowo dziewczyna nie będzie chciała spotkać się osobiście z Virgilem Oldmanem, wymyślając różne powody swojej nieobecności. Gdy Oldman będzie chciał zrezygnować z umowy, za każdym razem Claire przekona go jednak, by tego nie robił. Dodatkowo wytrawnego kolekcjonera zaczynają coraz bardziej zajmować przedmioty z domu zleceniodawczyni, które jego firma ma skatalogować, wycenić i sprzedać. Coraz trudniej jest mu się wycofać z tego dość kłopotliwego zlecenia. Niepokoi go fakt, że do tej pory nie poznał właścicielki domu z osobliwymi starociami. Gra dopiero się rozkręca, a widz stanie się świadkiem otwierania się bohatera. Pozna wrażliwą stronę zdystansowanego do tej pory dyrektora domu aukcyjnego. Dokąd zaprowadzi bohatera niewinnie zapowiadająca się relacja z młodą dziewczyną o imieniu Claire? 
Choć zakończenie w pewnym momencie staje się dla nas dość oczywiste i nieco banalne, to i tak film wciąga. Z pewnością niewątpliwa w tym zasługa Geoffreya Rusha i jego kreacji Konesera. Zainteresowanych odsyłam do dzieła Giuseppe Tornatore.

Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...