poniedziałek, 18 listopada 2013

Tweed
Ostatnia wizyta w second-handzie zainspirowała mnie do zgłębienia wątku tweedu. Przewertowałam internet, żeby zaspokoić mój głód wiedzy, dotyczący wskazanej tematyki. Okazało się, że tweed - a właściwie jego najbardziej szlachetne wersje, są przeznaczane przede wszystkim na produkcje męskich części garderoby, ale i my kobiety mamy przecież prawo do tweedu.

Podobno tweed promowany był jako hit mody w sezonie jesień/zima 2013. Na swoich pokazach prezentowały go  domy mody  Chanel, Dolce & Gabbana, Lanvin czy Rag & Bone.
 
Tweed - co to takiego?
Tweed to rodzaj wełnianej tkaniny, z grubej, zgrzebnej przędzy o splocie skośnym i bardzo ścisłej falowanej strukturze, tkanej w wielobarwne wzory. Jest ona używana najczęściej na męskie marynarki, a także płaszcze i damskie kostiumy (tyle mówi wikipedia).

Skąd się wzięła nazwa tweed?
Otóż pewien angielski XIX- wieczny kupiec, odczytując list dotyczący nowej tkaniny (lub inna wersja - podpisując materiał na dołączonej kartce), nieco przeinaczył jej nazwę. Nieopatrznie  określił ją tweedem (od nazwy znanej mu rzeczki przepływającej przez granice Szkocji) zamiast „tweelsem”. I tym sposobem  tweed  zaczął oznaczać każdy rodzaj tkaniny z wełny, specjalnie barwionej i tkanej, o wzorze (rzadko) jednolitym, częściej zaś przypominającym wariację kratki bądź jodełki lub też  motywsoli z pieprzem.
Początkowo był zarezerwowany tylko dla ludzi z uboższych warstw społecznych. Z tweedu szyto głównie ubrania robocze dla chłopów. Wkrótce jednak i to się zmieniło. Ten lekki i ciepły materiał zainteresował pod koniec XIX wieku arystokrację. I to właśnie ta grupa społeczna wypromowała go jako tkaninę subtelną, cienką, jednocześnie utrzymującą temperaturę, co zupełnie nie odebrało jej szlachetności. 

Harris Tweed
Najszlachetniejszy gatunek tweedu - niejaki Harris Tweed  to materiał naprawdę wyjątkowy, produkowany tylko w jednym miejscu na świecie - w północnej Szkocji - na Hebrydach. Tam na zielonych połoninach pasą się owce, których wełna staje się materiałem bazowym  służącym do wyrobu tej wytwornej wersji tkaniny. Jej produkcja  została usankcjonowana prawnie (jak wytwarzanie Whisky). Reguluje go ustawa z 1993 roku.  Dodatkowo materiał każdorazowo zostaje oznaczony charakterystycznym  symbolem - królewskim jabłkiem (najstarszym znakiem firmowym w Wielkiej Brytanii!).


http://milerszyje.pl/wp-content/uploads/2013/02/HarrisTweedLogo.jpg

Czy macie ochotę na cieplutki tweed?
Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...