poniedziałek, 11 listopada 2013

Jak Mata Hari
Julia Pleines Alexander Lubomirski Ślub Viva de Luxe

Zdjęcie pochodzi ze strony:
  http://vumag.pl/newsy/panna-mloda-julia-pleines-w-sukni-slubnej-nalezacej-do-maty-hari,60598.html
 fot. Gabriela Buzek-Garzyńska


Mata Hari - postać legenda , mistrzyni intrygi, pionierka tańca erotycznego, kobieta - szpieg. 
Ryzyko, adrenalina wpisane było w jej życie. Nie bała się niczego. Być może dlatego zginęła wplątana w  dziwną sieć układów, z których nie potrafiła się wyplątać.
Nie chciała być tylko żoną, matką i zwyczajną kurą domową. Chciała się bawić. Lubiła wydawać pieniądze na bogate stroje i biżuterię. 
Sukces nie przyszedł jej  jednak od tak, bez żadnego wysiłku. Po niepowodzeniach związanych z  byciem mężatką  opracowała strategię, która przyniosła jej pieniądze i sławę. Znalazła pomysł na siebie. Inspiracją stały się dla niej prostytutki - ale nie zwyczajne kobiety z burdelu, ale luksusowe kurtyzany będące na utrzymaniu bogatych kochanków. Postanowiła także skorzystać z doświadczeń wyniesionych z pobytu w Indiach.  Zaczęła promować się jako tancerka erotyczna. Przy dźwiękach muzyki ze Wschodu i specjalnie dopieszczonej choreografii, dozując odpowiednio napięcie, powoli zrzucała z siebie ubrania. Robiła to jednak ze smakiem, więc ówczesne gazety rozpisywały się nad nowo rozbłysłą gwiazdą, znaną pod pseudonimem artystycznym Mata Hari. Ten sukces nie gwarantował jej jednak dochodu pozwalającego przez dłuższy czas żyć beztrosko. Musiała wymyśleć coś innego, co dałoby jej jakieś finansowe zabezpieczenie.
I stało się. Została szpiegiem. Jej ambicją było wyciąganie milionów z tego, nazwijmy to fachu. I tu niestety historia Maty Hari kończy się - wkrótce aresztowano ją, oskarżono o szpiegostwo na rzecz Rzeszy Niemieckiej i rozstrzelano.  Zdjęcie pochodzi ze strony:
http://www.theguardian.com/artanddesign/picture/2013/jul/25/mata-hari
fot.Gamma-Keystone/Getty

Czy Mata Hari uwierzyłaby, że kilkadziesiąt lat później  jedna z jej sukien otrzyma drugie życie i będzie prezentowała się w zwiewnej kibici pięknej panny młodej?  A ludzie znów będą mówić o jej poprzedniej właścicielce? Zastanawiać się, na jaką okazję wkładała misternie haftowaną, koronkową suknię Greta (Mata Hari)? 


I dyskutują... również  o guście panny młodej - Julii Pleines, która zdecydowała się pójść przed ołtarz w sukni sprzed niemal wieku.

Zdjęcie pochodzi ze strony:
 http://vumag.pl/newsy/panna-mloda-julia-pleines-w-sukni-slubnej-nalezacej-do-maty-hari,60598.html
 fot. Gabriela Buzek-Garzyńska
Prześlij komentarz
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...